Lista aktualności Lista aktualności

Jak rośnie las?

Na to pytanie w bieżącym i następnym roku szkolnym spróbują odpowiedzieć  uczniowie klas VIa i VIc ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Dobrym Mieście, którzy pod opieką nauczycieli pani Elżbiety Gajewskiej, pani Anny Taraszkiewicz i pana Wojciecha Gajewskiego realizują projekt edukacyjny o tej tematyce. Przełom września i października to dobry czas na, fachowo określając, pozyskanie materiału siewnego (po polsku mówiąc - zbiórkę żołędzi). W ubiegłym roku, na trzy tygodnie przed 40 rocznicą wyboru naszego rodaka Karola Wojtyły na papieża Jana Pawła II uczniowie wspólnie zebrali spod Dębu Papieskiego rosnącego przy kościele Św. Faustyny żołędzie, dzięki którym, mamy nadzieję, jesienią „Nasz szkolny las”, którym do tej pory opiekowali się uczniowie gimnazjum, zostanie powiększony o kolejne kilkaset sadzonek.
Kolejnym etapem projektu była wizyta w leśnej szkółce Nadleśnictwa Wichrowo, gdzie uczniowie pod fachowym nadzorem leśników: pana Krzysztofa Śmiecha i pana Radosława Bystrzyckiego do specjalnie przygotowanych kontenerów wysiali przechowane przez zimę żołędzie. Przy tej okazji zapoznali się z całym procesem siewu i kiełkowania nasion. Szczególne zainteresowanie i podziw wzbudziły w pełni zautomatyzowane namioty foliowe, w których podziwiali kilkucentymetrowe sadzonki sosny.
Przez najbliższe miesiące na lekcjach uczniowie będą mieli okazję zapoznać się z całym procesem wegetacyjnym dębu szypułkowego. W zespołach przygotują też prezentacje multimedialne na ten temat. Jesienne podsumowanie projektu to posadzenie lasu, który będzie cieszył  następne pokolenia dobromieszczan.
Tekst: Wojciech Gajewski