Lista aktualności Lista aktualności

Uratowany Łabędź

Zima nie zaczęła się jeszcze na dobre, a już 1 grudnia na zbiorniku retencyjnym „Babcia” koło Dobrego Miasta pojawili się pierwsi poszkodowani mrozami – 2 łabędzie nieme.

Ptaki siedziały w bezruchu, wyglądając na przymarznięte do tafli lodu.



Na pomoc łabędziom ruszyła Straż Leśna. Po rozpoczęciu akcji ratunkowej, okazało się, że jeden z ptaków nie jest przymarznięty, a jedynie wychłodzony i nie jest w stanie utrzymać się na nogach. Drugi – zapewne jego życiowy partner  – był sprawny, jednak nie opuszczał towarzysza (łabędzie są monogamiczne - łączą się w pary na całe życie).


Osłabionego łabędzia Strażnicy złapali (co było niełatwe na śliskim i niepewnym jeszcze lodzie) i przewieźli na płynącą nieopodal Łynę. Tam łabędź już spokojnie odpłynął.

Dlaczego ptaka nie przewieziono do specjalistycznego ośrodka?
Otóż w przypadkach, gdy ptak nie jest ranny, a jedynie osłabiony – należy unikać stresującego dla zwierzęcia przewożenia do najczęściej daleko położonych, specjalistycznych ośrodków.

Dlaczego akurat na Łynę?
Łabędź będzie bezpieczny na rzece, gdzie woda nie zamarza. Jednocześnie rzeka powinna być na tyle szeroka, aby ptaka nie mogły dosięgnąć drapieżniki. Z tego też powodu nie przenieśliśmy łabędzia na wypływający z „Babci" rów odpływowy.

Szczęśliwe zakończenie
Zdrowszy z łabędzi nie zamierzał dać się schwytać – więc rozdzielenie pary było konieczne, aby słabszy miał szanse na przeżycie. Osłabiony zginąłby z głodu albo pozbawiony możliwości ucieczki byłby łatwym celem dla drapieżników.
Jednak już kilka godzin od przetransportowania łabędzia na Łynę, obserwowano tam już dwa ptaki. Jednocześnie na Babci nie było już żadnego z nich – prawdopodobnie silniejszy z ptaków poszukiwał swojego partnera na znanych mu zbiornikach wodnych i w taki sposób ptaki znów pływały wspólnie.

Co należy zrobić, gdy spotkamy łabędzia przymarzniętego do lodu?
W takiej sytuacji, konieczna jest nasza interwencja – od szybkości podjętych przez nas kroków może zależeć życie ptaków.
Gdy znajdziemy łabędzie lub inne ptaki przymarznięte do lodu – należy zadzwonić pod numer 112 lub powiadomić Policję (997), podając ile łabędzi jest zagrożonych i wskazać dokładne miejsce zdarzenia. Policja, w sytuacji zagrożenia gatunku chronionego, jakim jest łabędź,  podejmie odpowiednie kroki i zawiadomi instytucje, które mogą pomóc ptakom, np. Straż Pożarną.Sami nie ryzykujmy swoim życiem i nie wchodźmy na lód, aby ratować ptaki.
Sami nie ryzykujmy swoim życiem i nie wchodźmy na lód, aby ratować ptaki. Pozwólmy zająć się tym odpowiednim służbom.

Tekst i zdjęcia: Izabela Chromy